Hyperbarická oxygenoterapia pre zdravé stárnutie – 1.časť
Cieľom tohto článku je poskytnúť prehľad mechanizmov, ktorými sa HBOT zameriava na proces starnutia, ako aj jeho potenciálne terapeutické dôsledky podporované predklinickými a malými klinickými štúdiami.
Hyperbarická oxygenoterapia (HBOT), technika, pomocou ktorej sa poskytuje 100% kyslík pri tlaku vyššom ako 1 atm absolútna hodnota (ATA), sa stala osvedčenou liečebnou metódou pre viaceré stavy.
Neinvazívna povaha, priaznivý bezpečnostný profil a bežná klinická aplikácia HBOT z nej robia konkurenčného kandidáta na niekoľko nových indikácií, z ktorých jednou sú choroby súvisiace so starnutím a vekom.
V skutočnosti, napriek konvenčnej múdrosti, že nadmerný kyslík urýchľuje starnutie, vhodné protokoly HBOT bez prekročenia prahu toxicity ukázali veľký prísľub v terapiách proti starnutiu.
Po prvé, rozsiahly základný výskum rozšíril naše mechanické chápanie HBOT.
Je zaujímavé, že terapeutické ciele HBOT sa značne prekrývajú s cieľmi starnutia a chorôb súvisiacich s vekom. Na druhej strane predklinické a malé klinické skúšania poskytli validované informácie o účinnosti HBOT proti starnutiu z rôznych aspektov. Ako následný krok je však potrebné definovať všeobecne použiteľný protokol pre HBOT, ktorý sa má použiť pri terapiách proti starnutiu.
Je najvyšší čas obzrieť sa späť a zhrnúť nedávne pokroky týkajúce sa biologických mechanizmov a terapeutických dôsledkov HBOT pri podpore zdravého starnutia a objasniť budúce smerovanie. Tu poskytujeme prvý komplexný prehľad HBOT v oblasti starnutia a geriatrického výskumu, ktorý umožňuje vedeckej komunite uvedomiť si vznikajúcu tendenciu a posunúť sa od konvenčnej múdrosti k vedeckým poznatkom translačnej hodnoty.
Starnutie sa vyznačuje progresívnou stratou fyziologických funkcií v priebehu času. Starnutie nielenže podstatne ovplyvňuje kvalitu života, ale predstavuje aj hlavný rizikový faktor mnohých chorôb súvisiacich s vekom. Na udržanie lepšieho zdravia v starobe sú potrebné účinné prístupy spomalením procesu prirodzeného starnutia a prevenciou stavov súvisiacich s vekom.
V súčasnosti existujú obmedzené možnosti interferovať s procesom starnutia, ako je terapia kmeňovými bunkami, transfúzia mladej plazmy, fyzické cvičenie, prerušované hladovanie a senoterapeutiká . Tieto hlavné stratégie vzbudili veľký záujem vedeckej komunity a ukázali značný prísľub v boji proti starnutiu.
Má to však niekoľko problémov /obr.1/
Po prvé, niektoré zo známych terapií, ako je transfúzia mladej plazmy a štepenie kmeňových buniek, zahŕňajú určitý stupeň invazívnosti.
Po druhé, napriek primeranej bezpečnosti, samotné zmeny životného štýlu, ako je fyzické cvičenie a prerušované hladovanie, nemusia stačiť na zabezpečenie definitívnej účinnosti.
Po tretie, senoterapeutiká, ako ďalšia modalita neinvazívnej stratégie, ešte nie sú úplne pochopené u ľudí a sú stále v plienkach pred rutinnou klinickou praxou, najmä kvôli zložitému, časovo náročnému a nákladnému postupu farmakologického vývoja.
Preto pri efektívnom rozvoji existujúcich stratégií výskumníci hľadajú aj nové stratégie na dosiahnutie zdravého starnutia, ktoré sú neinvazívne, dostatočne účinné a ľahko použiteľné, medzi ktorými je konkurenčným kandidátom hyperbarická kyslíková terapia (HBOT).
Obr. 1.
HBOT je neinvazívna technika, ktorá umožňuje 100% dodávanie kyslíka pri tlaku vyššom ako 1 atm absolútny (ATA). Zabezpečením uzavretého prostredia s vysokým tlakom a vysokou koncentráciou kyslíka môže HBOT účinne zvýšiť obsah kyslíka rozpusteného v plazme. Kyslík je kľúčovým hráčom v mnohých fyziologických procesoch a krvným obehom sa dostáva do všetkých tkanív a buniek.
Rovnako ako u väčšiny zavedených indikácií, použitie HBOT pri zásahu do starnutia je založené na jeho viacnásobných účinkoch na organizmus.
Výhody HBOT ako novej terapie zdravého starnutia zahŕňajú jeho neinvazívnosť, zavedený bezpečnostný profil a bežnú klinickú aplikáciu v rôznych populáciách.
ZDROJ
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213231722001240